بارها در طول زندگی مان نام سنباده را به وفور شنیده ایم. در منزل، در محل کار، در هنگام خرید خانه نوساز وغیره. حتی برخی از ما کاربرد این وسیله را نیز به خوبی میدانیم؛ صاف کردن سطوح. اما این تمام دانسته ها نیست، بلکه سنباده انواع و اقسام مختلف داشته و حتی نوع دانه بندی آن متفاوت است. در این مقاله قصد داریم شما را با دنیای سنباده آشنا کنیم. با آی ابزار همراه باشید.

سنباده چیست؟

سنباده ورقه‌ای از جنس کاغذ یا مقوا یا پارچه است که دانه‌های سخت ساینده بر روی آن به وسیلهٔ چسب مخصوص نصب شده‌ و ماده ای معدنی جهت پوليش و يا فرم دهی قطعه کار بوده و به صورت طبيعی و مصنوعی يا صنعتی موجود می باشد. بعلاوه برای ساییدن مواد مختلفی چون فلزات، چوب، گچ و در بعضی موارد سرامیک استفاده می‌شود. این کالا معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین گاهی سنباده برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آن‌ها را برای چسب زدن آماده سازد.

انواع سنباده

به طور معمول سنباده‌ها براساس کاربرد و مواد سایندهٔ استفاده شده در آن‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • سنباده کاغذی: که به صورت ورقی بوده و در دانه بندی ها مختلف تولید می شود. نوع پوساب (پوست+آب) از پرفروش ترین نوع سنباده های ورقی است.
 • سنباده رول: این نوع سنباده در عرض های مختلف و دانه بندی های متنوع ساخته می شود.
 • سنباده تسمه ای: در کارخانه جات صنايع نيروگاهی و لوازم خانگی کاربرد به مراتب بهتری دارد.
 • سنباده فلاپ: به صورت دایره ای شکل بوده و در انواع شیب دار، معطف ژیانت و لب گرد تولید می گردند.
 • سنباده دیسکی: همانطور که از نامش پیداست، به شکل دیسک مانند بوده و در انواع پشت کرکی، پشت چسبی، معمولی، ستاره ای و پشت پیچی ساخته می شوند.
 • سنباده دیسکی فیبری: یکی از پرفروش ترین نوع سنباده در بین صنعتگران است که در دانه بندی ها مختلف طبقه بندی شده است.
 • سنباده چتری: در 2 نوع هزارلا و میله دار در ابزار فروشی ها موجود هستند.
 • سنباده حلقوی: که در نوع دانه بندی متغیر هستند.

مشاهده و خرید انواع سنباده

نمونه کار با سنباده تسمه ای


سنباده ها از چه ذراتی تشکیل شده اند؟

همانطور که در بالا اشاره شد، همه نوع از سنباده ها از ذرات تشکیل دهنده مختلفی ساخته می شوند. ذرات ساینده سنباده ها به شرح زیر است:

 • اکسید آلومینیوم: نوعی سنباده با رنگ قهوه ای متمایل به قرمز که از ویژگی های شاخص آن عمر بالا و ضد پرشدگی می باشد.
  این سنباده حتی در دورهای بالا نیز قدرت براده برداری خود را حفظ کرده و برای فلزات غیر آهنی، چوب سخت و کار بر روی آلومینیوم مناسب می باشد.
 • سرامیک: این سنباده معمولا رنگ قرمز و در برابر فشار بالا ، گرمای زیاد حین کار بر روی قطعه کار بسیار مقاوم می باشد. ساختار کریستالی دانه بندی آن باعث می شود تا برای براده برداری و برش فلزات مناسب باشد. از سرامیک برای سنباده زنی فلزات، براده برداری فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و سوپر آلیاژها و همینطور برای کاربردهایی که نیازمند فشار زیاد یا متوسط بر روی قطعه کار هستند استفاده می شود.
 • سنباده سیلیکون کار باید: سخت ترین و تیزترین نوع سنباده است. به رنگ مشکی و بدلیل تیز بودن دانه بندی سیلیکون کارباید جهت براده برداری سریع و خنک مورد استفاده قرار میگیرد. از موارد استفاده این سنباده می توان به سنباده زنی فلزات غیر آهنی نظیر برنج، آلومینیوم و برنز و مواد غیر فلزی مانند شیشه، لاستیک، پلاستیک، چوب ،نئوپان، ام دی اف، چوب پلاست، سنگ و همینطور پرداخت نهایی چوب و قطعات چدنی ، فایبر گلاس اشاره کرد.
 • سنباده زیرکونیم یا زیرکونیا: سنباده ای بسیار سخت و مناسب جهت براده برداری های سنگین می باشد. این سنباده از اکسید آلومینیوم سخت تر اما تیزتر است. رنگ آن آبی و بعضی اوقات سبز می باشد و گرید های را شامل می شود. سنباده زنی تمام فلزات آهنی و غیر آهنی مانند استیل، استنلس استیل،آلومینیوم از موارد کاربرد این نوع سنباده است.

درجه بندی سنباده ها (گرید)

سنباده ها اصولا بر اساس تعداد ذره‌های خورنده آن‌ها در هر واحد سطح و در نتیجه ریزی و درشتی آن ذرات شماره‌گذاری و درجه‌بندی می‌شوند که به آن " گرید " نیز می گویند.

در جدول زیر می توانید گروه بندی گرید ها و یا درجه بندی سنباده را مشاهده نمایید:

درجه (گرید)
فوق العاده نرم
خیلی نرم
نرم
متوسط
زبر
خیلی زبر
فوق العاده زبر
شماره (P)
1000 تا 10000
220 تا 380
160 تا 200
120 تا 150
80 تا 120
40 تا 80
12 تا 30


انواع پوشش ها

 • (سنباده های پوشش بازOPEN COAT): بطور معمول 50 الی 75 درصد با دانه های سنباده پوشش دهی می شوند. فضاهای خالی بین دانه های سنباده از پر شدگی سنباده توسط تراشه چوب و فلز جلوگیری می کند و مناسب کار بر روی چوب و پلاستیک است.
 • CLOSED COAT(پوشش بسته): پوششی است که در آن تمام سنباده با دانه های سنباده پوشانده شده است. استفاده از این نوع سنباده بسیار رایج بوده و با استفاده از آن می توان از حداکثر توان سنباده جهت براده برداری فلزات و برخی از انواع چوب ها بهره برد.