ماشین از آن دسته وسایلی است که سواری با آن همواره لذت بخش میباشد. اما برای بهره مند شدن از این لذت، مراقبت و نگهداری درست از آن ضروری میشود. از لحظه ای که خودروی صفر کیلومتر را از کارخانه و یا نمایشگاه های اتومبیل خریداری می کنید، به مرور زمان در اثر شرایط محیطی و عوامل طبیعت دچار فرسایش شده و یا به قول خودمان ماشین استهلاک میخورد. زنگ زدگی و آفتاب سوختگی بدنه از این دسته استهلاک ها محسوب می شوند. گاهی اوقات هم رنگ خودرو کم رنگ و یا کدر شده و حتی خط های ریزی روی آن مشاهده می شود. برای همه این مشکلات یک راه بسیار موثر وجود دارد؛ پــولیش.

پولیش یکی از راهکارهایی برای براق کردن بدنه خودرو و از بین بردن خطوط ریز آن است. خیلی از ما افراد پولیش ماشین خود را به صافکار و یا نقاش میسپاریم. اما خودمان نیز میتوانیم ماشین خود را پولیش کنیم. می پرسید چطوری؟ نگران نباشید. ما به شما در این مقاله آموزش میدهیم که چطور ماشین خود را پولیش کنید. با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز

برای پولیش خودرو بایستی موارد زیر را تهیه کنید:

  • پارچه لطیف و نرم
  • پد فوم پولیش (بسته به نوع خط و خش بدنه سایز فوم را انتخاب نمایید)
  • خمیر براق کننده (اختیاری)
  • مایع پولیش کاری
  • دستگاه پولیش (اختیاری)
  • واکس پولیش

خرید انواع لوازم پولیشکاری

نکته: لزومی به داشتن دستگاه پولیش نیست و شما می توانید با پارچه نرم نیز خودروی خود را براق و پولیش کنید. دستگاه پولیش فقط کار شما را ساده تر کرده و زحمت کمتری را می طلبد ولی خب ریسک خراش پذیری نیز دارد. اما در مقابل، پولیش دستی زحمت بیشتر می خواهد اما با دقتی بهتر از دستگاه پولیش صورت می پذیرد.

یادتان نرود که پولیش کاری از جمله کارهایی است که کثیف کاری زیاد دارد و بهتر است که در فضای باز و دور از دیگر وسایل آن را انجام دهید.

بسیار خب. همه چیز برای شروع پولیش ماشین مهیاست آماده هستین؟ شروع می کنیم.

مرحله اول: شستشوی کامل خودرو

نخستین قدم برای پولیش ماشین، شستن آن است. شاید برای شما همین الان سوال پیش آمده که چرا شستشو؟ پاسخ بسیار ساده ست. وجود هرگونه کثیفی هنگام انجام پولیش، احتمال خش پذیری بدنه را بسیار بالا می برد و همچنین هنگام انجام پولیش، نقاط کثیف باعث نادیده گرفته شدن خط و خش بدنه خودرو می شود. به همین دلیل است که قبل از هرچیزی شستن ماشین را نباید فراموش کرد.

نکته بسیار مهم: عملیات شستشو را یک ساعت قبل از پولیش کاری انجام دهید تا خودرو به طور کامل خشک شده باشد.

مرحله دوم: پولیش را آغاز کنید

به مرحله جذابی از کار رسیدیم. در این مرحله شما بایستی پد فوم مخصوص پولیش را بر روی دستگاه قرار دهید. سپس فوم و هم روی قسمت مورد نظر بدنه خودرو را به مایع پولیش آغشته کنید. حال دستگاه را روشن و آن را روی سرعت کم بگذارید تا عملیات پولیش با دقت و ظرافت بیشتری انجام شود. با اعمال کمی فشار و انجام حرکت به عقب و جلو و چرخشی به آرامی این کار را انجام دهید. به یاد داشته باشید که دستگاه را بایستی موازی با سطح بدنه ماشین نگه دارید تا ردی از حرکت چرخشی بر روی سطح خودرو دیده نشود. پس از مدتی از انجام پولیش با دستگاه، با مشاهده درخشش بدنه و ناپدید شدن مایع پولیش در ناحیه مورد نظر، به سراغ محل دیگر از پولیش بروید.

نکته: به سایز پد مورد نیاز دقت کنید. برای مثال پد سایز 21 و 15 برای پولیش کاپوت و درب خودرو مناسب می باشد. بعلاوه مقدار مایع پولیش نیز بستگی به سایز پد مورد استفاده دارد. مثلا برای پد سایز 21 و 15 فقط 4 قطره مایع پولیش نیاز است.

مرحله سوم: پاکسازی و واکس پولیش

پس از پایان پولیش، بایستی با پارچه ای نرم و لطیف، محل را تمیز و خشک کنید. برای نتیجه بهتر از براق کردن بدنه خودرو، می توانید از واکس پولیش استفاده کنید. طریقه استفاده از واکس پولیش به این صورت است که بایستی پس از اتمام پولیش، فوم پد را تعویض کنید و چند قطره واکس را روی پد جدید اعمال کنید. دستگاه را روشن کنید و روی قسمت هایی که پولیش انجام شده واکس را شروع نمایید. استفاده از یک لایه واکس بر روی سطوح پولیش شده، کمک بسیار شایانی برای رفع عیوب سطحی باقیمانده می کند. بعد از اینکه کارتان با واکس پولیش تمام شد، میتوانید محل های واکس شده را با پارچه پنبه ای پاکسازی کنید.


تمام. حال می توانید از سواری با خودروی خود لذت ببرید!