بدون شک یکی از اصلی ترین نیاز هر کارخانه بزرگ صنعتی برای تولید محصولات، سنباده است. این ابزار سایشی، انواع مختلفی نظیر دیسکی، رول، تسمه ای، چتری، حلقوی و ... را شامل می شود. یکی از عام ترین سنباده مورد استفاده، سنباده کاغذی است که قصد داریم در این مقاله، به موارد استفاده این سنباده بسیار کاربردی بپردازیم. با ما همراه باشید.

سنباده کاغذی یا ورقی

سنباده کاغذی ها در کارخانه های تولید کاغذ سنباده، ساخته و پرداخته می شود. فرآیند ساخت این نوع سنباده ها به این صورت است که دانه های سخت تشکیل شده با چسب مخصوص بر روی کاغذ و یا بافت پارچه یا کتان چسبیده می شود. سنباده های کاغذی اغلب به رنگ کرم هستند برای سایش و صاف کردن کارهای چوب و زیرکار سطوح گچی به کار می روند و پس از مدتی دانه بندی خود را بدلیل سستی زیاد از دست می دهد.


سنباده پوساب (پوست+آب)

همانطور که از نامش پیداست، استفاده این نوع سنباده همراه با آب است. دلیل اینکه سنباده پوساب را همراه با آب مصرف کرد این است که بسیار شکننده و سفت می باشد و باید آن را طی دقایقی در آب خیساند تا نرم شود. استفاده از جنس سیلیسیوم سبب شده تا این سنباده حین تماس با آب دچار زنگ زدگی نشود.

مشاهده انواع سنباده های ورقی پوساب

باید به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان سنباده های پوساب را در مکان هایی مانند رادیاتور و لوله های گرم قرار ندهید، زیرا از طول عمر سنباده می کاهد.

سنباده آهنی

در 2 رنگ قرمز و آبی موجود هستند و ذرات ساینده آن روی پارچه قالب بندی می شود. هر رنگ برای استفاده خاصی می باشد. رنگ قرمز برای چوب و رنگ آبی برای فلزات مورد استفاده قرار می گیرند.


ته پوست

یکی از سنباده کاربردی برای کاربران صنعتی است. به این دلیل که با استفاده زیاد از این سنباده، ذرات ساینده آن به تدریج کمتر و در نتیجه نرم تر شده که می توان به جای سنباده های نرم تر و برای مراحل نهایی کار استفاده نمود که با این تفاسیر هزینه کمتری در پی خواهد داشت.