هنگام انتخاب ابزارهای کاشی کاری، انتخاب یک ابزار خوب برای خروجی نهایی بی تاثیر نیست. یکی از این این ابزارهای مهم، "سرامیک بر" است. بنابراین هنگامی که قصد دارید تا سرامیک بر مناسب بخرید، انتخاب بهترین نوع و یا مدل آن برای کسب نتیجه بهتر از برش سرامیک بسیار حائز اهمیت می شود.

اما سوال مهم اینجاست؛ یک سرامیک بر دستی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

با آی ابزار باشید تا با مهم ترین خصوصیات یک سرامیک بر دستی ایده آل آشنا شوید.


قبل از اینکه خصوصیات رو به شما عزیزان بگیم، لازم هست که چشم اندازی به این مسئله داشته باشیم که اصلا سرامیک بر دستی چی هست و ظاهر اون به چه شکل هست؟ آیا گرونتر از سرامیک بر های برقی (بلبرینگی لیزری) هست یا خیر؟! کیفیتش چطوریه؟ میشه ازش در برش ابعاد مختلف سرامیک ها ازش استفاده کرد؟

مشاهده و خرید سرامیک بر های دستی

جواب سوالتون اینجاست؛ اصولا کم هزینه ترین و مقرون به صرفه ترین کاشی بر و یا همان سرامیک بر، نوع دستی آن هست که قیمت بسیار پایینی نسبت به نوع برقی داره و مهم ترین ویژگی این نوع سرامیک بر ها، دقت در برش و خروجی بسیار مناسب هست. این نوع سرامیک برها معمولا در اندازه های 70، 100 و 125 هستند که هر کدام از این ابعاد برای برش سرامیک در اندازه های مشخص شده استفاده میشه. در جدول زیر میتونید مشخصات برش سرامیک برها رو بر اساس ابعادشون مشاهده کنید.

ابعاد سرامیک بر

برای برش سرامیک با ابعاد

ابعاد گوشه به گوشه

70 سانتی متر
50 * 50 سانتی متر
70 سانتی متر
100 سانتی متر
60 * 60 سانتی متر
84 سانتی متر
125 سانتی متر
80 * 80 سانتی متر
100 سانتی متر
140 سانتی متر
125 * 125 سانتی متر
110 سانتی متر

بسیار خب؛ تا اینجا مختصر با سرامیک بر دستی آشنا شدیم و اطلاعات مربوط به برش را مشاهده کردیم. اما وقتش رسیده که به خصوصیات یک سرامیک بر دستی خوب بپردازیم.

1- دسته یا بازوی ارگونومیک داشته باشد

سرامیک بری که قصد خرید آن را دارید، بایستی دسته‌ی ارگونومیک و مناسبی داشته باشد. بزارید واضح‌تر به شما بیان کنیم؛ شما می‏‌خواهید سرامیک‌بر دستی بخرید. پس باید هنگام خرید اول از همه از راحتی استفاده با آن مطمئن شوید. ارگونومیک بودن دسته‌ی سرامیک بُر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای استفاده طولانی مدت محسوب می‌شود. پس اگر مایل هستید سرامیک‌بر را به صورت حضوری از فروشگاه‌ها خریداری کنید، اول با آن کار کنید و بسنجید که آیا هنگام کار با آن راحت هستید یا نه؟! در عین حال اگر به صورت اینترنتی خریداری می‌کنید، توضیحات مربوط به آن را بخوانید که دسته سرامیک‌بُر مد نظر شما از لحاظ راحتی چگونه است.


2- بلبرینگی یا معمولی؟!

وجود بلبرینگ در سرامیک‌برهای دستی یک مزیت بسیار مهم محسوب می‌شود. به این دلیل که اگر شما برشی بی‌نقص و دقیق می‌خواهید، بایستی به سراغ سرامیک‌بر هایی بروید که دارای بلبرینگ در دسته باشند. هرچه تعداد بلبرینگ های دستگاه بیشتر باشد برش نیز دقیق تر خواهد بود. این نوع سرامیک‌برها از طول عمر بسیار بالایی برخوردار بوده و بسیار پرطرفدار در بین کارخانجات تولید کاشی و سرامیک است.


3- خدمات پس از فروش دارد؟

مانند بسیاری از وسایل صنعتی، سرامیک‌بر هم جزو ابزارآلاتی است که استهلاک دارد. بنابراین در موقع خرید حتما توجه داشته باشید که سرامیک‌بر مد نظر شما خدمات پس از فروش داشته باشد. این خدمات بایستی شامل تامین تیغه و قطعات یدکی، تعمیر و در صورت لزوم تعویض قطعات باشد.


در پایان به طور کلی بخواهیم ویژگی های یک سرامیک‌بر خوب و مناسب را ارزیابی کنیم اول از همه باید ابعاد مناسب با برش سرامیک خود را بدانید و پس از انتخاب ابعاد مورد نظر،از لحاظ ارگونومیک بودن دسته‌، آن را ارزیابی کنید که هنگام کار با دستگاه راحت هستید یا نه! اگر معیار شما دقیق بودن برش است پس باید به سراغ سرامیک‌برهای دارای بلبرینگ در دسته بروید. و در آخر از خدمات پس از فروش مانند وجود قطعات یدکی و تعمیر سرامیک‌بر مطمئن شوید.